Skóra też musi pić. Nawilżanie ciała i twarzy

Jesienią i zimą skóra szybko przesusza się, traci blask, łuszczy się i szczypie. Jej kondycja pogarsza się z powodu niskiej temperatury, klimatyzacji lub noszenia grubych ubrań. Na szczęście można temu zaradzić. Wystarczy ją regularnie nawilżać. Sprawdź, jak robić to we właściwy sposób.

Po co w ogóle nawilżać skórę?

Stosując nawilżające lub natłuszczające kosmetyki, zapobiegasz wysuszeniu i uszkodzeniu skóry. Chronisz ją przed mroźnym powietrzem, ujemnymi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Zabezpieczasz ją także przed łuszczeniem, podrażnieniami, odwodnieniem. Co więcej, nawilżające produkty tworzą barierę ochronną, która zapobiega odparowaniu wody z głębszych warstw skóry. Pamiętaj, że najwięcej nawilżenia potrzebują łokcie, pięty i kolana. Skóra na tych partiach ciała przesusza się najszybciej.

Jak dbać o skórę?

Prysznic nie musi trwać długo. Ciepła woda i długi prysznic lub kąpiel przyczyniają się do wysuszenia skóry. Ta staje się szorstka, nieprzyjemna w dotyku, łuszczy się i swędzi. Poza tym w trakcie wieczornej toalety uszkodzeniu ulega naturalna bariera lipidowo-wodna skóry. Włókna kolagenowe osłabiają się, skóra traci jędrność, pojawiają się rozstępy i zmarszczki.

Żel pod prysznic powinien nawilżać. Kosmetyki, których używasz do kąpieli muszą zawierać składniki nawilżające i ochronne. Wybieraj takie produkty, w których znajdziesz glicerynę, kolagen, kwas hialuronowy, roślinne olejki, witaminy, proteiny i minerały. Zrezygnuj ze stosowania mydła i innych wysuszających preparatów.

Skórę traktuj delikatnie. Po kąpieli lub prysznicu ciało pozostaw lekko wilgotne; nie osuszaj go do końca. W ten sposób łatwiej będzie ci zaaplikować niektóre kosmetyki. Co więcej, energiczne tarcie ręcznikiem może uszkodzić, wysuszyć i podrażnić skórę. Do osuszania ciała stosuj miękkie i bawełniane ręczniki. Skórę wycieraj dokładnie, ale delikatnie.

Jakie kosmetyki stosować?

Wybór jest naprawdę ogromny. W drogerii znajdziesz mnóstwo produktów o właściwościach nawilżających i ochronnych. Są to między innymi: olejki, masła kosmetyczne, balsamy, żele, sera. Kosmetyki te mają przeróżną konsystencję: począwszy od lekkiej i szybko wchłaniającej się, przez półpłynną, a skończywszy na bardzo gęstej. Kupując nawilżający preparat, zwracaj uwagę na zawarte w nim składniki. Do wypielęgnowania przesuszonej skóry najbardziej odpowiednie będą: wazelina, gliceryna, olejki, koenzym Q10, algi morskie, masło Shea, witaminy, panthenol.